“Това, което се случва, е буквално обуване обратно на потурите на българското население. Една група от хора са се съюзили, за да се опитат да ни вкарат обратно в едни тъмни времена, от които ние сме тъкмо изплували”. Това каза Деница Любенова, адвокат и съпредседател на ЛГБТИ организация “Действие”, в първия епизод на подкаста “Действие”, посветен на приетия през август закон, който беше прокаран от “Възраждане” и гласуван в Народното събрание. Любенова припомни, че същият закон е бил предложен при предходния парламент, но никога не е стигнал до разглеждане в пленарната зала.
Пред водещата Таня Илиева тя уточни, че в българската правна мисъл “пропаганда” като понятие не съществува. Законът няма някаква реална стойност, защото в държавните стандарти на българското образование така или иначе е забранена политическата пропаганда.
“Действие” води pro bono делата на около сто човека, “тоест, това са сто човешки живота, които по един или друг начин са засегнати от така наречената институционализирана дискриминация, от дискриминацията закрепена в закон”, подчерта адвокатката. Тя добави, че абсолютно същият закон е приет в Русия преди десетина години, като в момента се стига до репресии спрямо хора от общността. Поради това неправителствената организация предоставя безплатна правна помощ на около 15 руски граждани и граждани на Беларус, които търсят международна закрила, защото са част от ЛГБТИ общността.
“Това е един закон, насърчаващ омразата, това е лиценз за омраза. Той ще създаде, от една страна, нетърпимост сред учениците към деца, които са различни по един или друг признак - били те с различен цвят на кожата, били те с различен потенциал, с увреждания, в един момент могат да бъдат и цветът на очите, на косата, сексуална ориентация, полова идентичност”, коментира още Любенова. Тя определи реформата като “лов на вещици” и очаква, че с откриването на учебната година ще има доносническа кампания от страна на привържениците на “Възраждане”.
“ЛГБТИ пропаганда не същестува. Едни хора използват нас като общност, за да преследват своите собствени политически цели и ние не трябва да ставаме заложници на това”, добави още Любенова. Тя все пак се надява, че след реакцията от Европа и конкретно от Европейската комисия, ще се стигне до отмяна на закона.
“Действие” и Българският хелзинкски комитет ще предоставят безплатна правна помощ на учителите, директорите и служителите, които са санкционирани по новия Закон за училищното и предучилищното образование. Потърсете ни, като влезете в сайта на “Действие”.
Целия първи епизод на подкаста можете да гледате ТУК.
Коментари