Kak започна всичко...
ЛГБТ организация Действие стартира като неформална група от 7 младежи, които започват да организират събития и отделни акции.
През 2009г. организирахме протестът в Пазарджик срещу общинската наредба, забраняваща хомосексуалността.

2009

Две години по-късно създадохме информационна кампания в подлеза на СУ „Свети Климент Охридски“ и проведохме Bike ride, на който се събраха около 120 човека.
2011
През 2012г организирахме Шарения музикален фестивал, който беше посетен от над 500 човека и участваха над 20 артисти. В края на фестивала имахме един буркан, пълен с пари, с който успяхме да регистрираме „Младежка ЛГБТ организация Действие“ в Софийски градски съд.
2012

През 2012г. адв. Деница Любенова заминава да учи втора магистратура по Международно публично право в Университета в Утрехт, Холандия. Когато се връща в България през 2014г. решава, че начинът да променим негативната социална среда, в която ЛГБТИ хората живеем, е да променим законодателството. Затова Деница като един от основателите на Действие стартира Правната програма на организацията. За периодът 2014-2016г., с подкрепата на Норвежкия финансов механизъм, Действие предоставя безплатна правна помощ на над 50 човека и провежда информационни семинари за дискриминация, в които взимат участие над 200 човека.

2014-2016


В следващите години дейността на организацията се разраства. Провеждат се първите събития за родителство в София и Пловдив и е поставено началото на неформалната група на ЛГБТИ родителите. В края на 2015г. организирахме първия ЛГБТИ форум в България, на тема Движение за равни права и свободи на ЛГБТИ общността. Освен това от 2015г. насетне „Действие“ участва в организационния комитет на София Прайд. Заедно с това всяка година се организира и филмовият фестивал Sofia Pride Film Fest, който представя на българските зрители най-доброто от световното ЛГБТИ кино.
2015
През 2017г. започнахме да водим първото дело в България за признаване на ЛГБТИ брак, сключен в чужбина. Стартирахме и проекта “Hate crimes”, в който направихме обиколка из по-големите градове на страната и събрахме данни за престъпления и инциденти по хомофобски и трансфобски мотиви. Дейността ни в другите големи градове продължи и с инициативата Дни на ЛГБТИ във Варна, с пъстра програма от събития за изкуства, култура, спорт и отдих. Други проекти стартирали през 2017г. са: L.E.A.D. академията, която е средство за идентифициране и обединяване на активисти от цялата страна; Здравната програма за превенция и подкрепа на хора, живеещи с ХИВ; Проектът Love Moves в подкрепа на еднополови семейства и LGBTI.bg.
2017

През 2018г. поехме делото на Кристина и Мариама за правото на свобода на движение. Спечелихме го на първа инстанция. Освен това продължихме работа по делата на Лили и Дари срещу Столична община и срещу Центъра за асистирана репродукция. Постигнахме промяна в Наредба 34 за 3-месечни рецепти за хората, живеещи с ХИВ. Издадохме доклад за престъпления от омраза и участвахме в работна група за Истанбулската конвенция. Започнахме работа по коалиционния проект с общността на роми и глухи – Equality league. Получихме първата голяма подкрепа за София Прайд – Walltopia. Заедно с GLAS и Bilitis открихме първия ЛГБТИ общностен център в България – Рейнбоу Хъб.

2018

През 2019г. продължихме с консултациите на семейства, родители и хора, пострадали от хомофобски и трансфобски престъпления и инциденти. Спечелихме окончателно пред ВАС делото на Кристина и Мариама. Привлякохме още една голяма компания за подкрепа на София Прайд – Air Italy, и организирахме първото афтър парти на Прайда на покрива на Walltopia. Стартирахме две нови програми – за психично здраве и за млади активисти – Рейнбоу Рейс.
В края на 2019г. започваме работа по три нови проекта заедно с GLAS и Bilitis – Рейнбоу Оувър Хейт, Рейнбоу Шийлд, БринкИтОн. Освен това планираме реорганизация и разширение на правната програма.
2019
нашият екип
Деница Иванова +
адвокат
Венета Лимберова +
председател
Доротеа Стефанова +
- - -