top of page
Logo_Small_white.png

Последен срок за защита на ЛГБТИ семействата в България

  • Снимка на автора: Deystvie
    Deystvie
  • преди 2 дни
  • време за четене: 2 мин.

В заседание на 10-12 юни Комитетът на министрите на Съвета на Европа, по искане на ЛГБТИ организация Действие и ИЛГА Европа прие ново решение по делото „Коилова и Бабулкова срещу България“, по което България беше осъдена за нарушаване правото на личен и семеен живот на еднополова двойка, заради непризнаване на сключен брак в чужбина.


Комитетът на министрите ясно подчерта, че България трябва да приеме законодателна рамка, която да гарантира адекватно правно признаване и защита на еднополовите двойки. Беше изтъкнато, че макар държавите да не са длъжни да въведат конкретна форма като брак, те имат задължение да осигурят ефективна правна рамка, която предоставя адекватно правно признаване и защита на съюзите между лица от един и същи пол. Пълната липса на каквато и да е форма на правно признаване в България е несъвместима със задълженията по Конвенцията.


Българските власти имат срок до 1 декември 2025 г. да представят конкретен план за законодателни промени.

Даваме ви и малко история на казуса, по който правната програма на ЛГБТИ организация Действие работи от 2017 г. 


Лили и Дари имат сключен граждански брак във Великобритания през 2016 г. През 2017 г. правната програма на ЛГБТИ Действие, подпомогнати от десетки юристи, започнахме дело за признаване на правните последици от този брак на територията на България. С решение от 12.12.2019 г. Върховен административен съд потвърди отказа на Столична община да регистрира брака на Лили и Дари. 


През май 2020 г. правният екип на Действие заведохме жалба пред Европейския съд по правата на човека. Решението на ЕСПЧ беше публикувано през септември 2023 г., където ЕСПЧ установи нарушение на правото на личен и семеен живот на двойката поради липсата на правно признаване на изградените дълготрайни семейни отношения на ЛГБТИ семействата в България. За да се преустанови нарушението срещу Лили и Дари българската държава трябваше да осигури ефективна правна рамка, чрез която да се признават съюзите и семейните отношения между лица от един и същи пол. 


От септември 2023 г. до 12 юни 2025 г. българското правителство не е предприело никакви действие за преустановяване на нарушението. 

Ние изискваме при спазване на срока - декември 2025 г. - Министерство на правосъдието и Народното събрание да предприемат незабавни действия по промяна на законодателството с цел признаване на семействата на лица от един и същи пол.



bottom of page