top of page
Logo_Small_white.png

Важна стъпка към признаване на транс хората и техните права в България

  • Снимка на автора: Deystvie
    Deystvie
  • преди 2 дни
  • време за четене: 2 мин.


Ключово изслушване по знаково дело за транс хората и техните права в България се състоя в Съда на Европейския съюз в Люксембург на 22 май. 


Преюдициалното запитване е изпратено по висящо дело пред Върховен касационен съд по висящо дело за утвърждаване на пола на транс жена, която живее в Италия. Въпросът, поставен от върховните съдии е: “Противоречи ли тоталната забрана за смяна на юридическия пол в България на правото на ЕС?”. 


Несъответствието между половата идентичност на молителката в главното производство и информацията в документите води до дискриминация във всички сфери на живота, където се изискват такива документи – от достъп до здравеопазване, стоки и услуги, до намиране на работа, записване в образователни институции, наемане на жилище или получаване на социални помощи. Това също така е пречка за свободното ѝ придвижване.


Европейският съд по правата на човека вече е постановил, че България нарушава Европейската конвенция за правата на човека, като не осигурява бърза, прозрачна и достъпна процедура за юридическо признаване на половия маркер – първо през 2020 г. по делото Y.T., а след това през 2022 г. по делото P.H. Оттогава положението на транс хората в България значително се е влошило. 


На 20 февруари 2023 г. Върховният касационен съд прие задължително тълкувателно решение, с което постанови, че българското законодателство не позволява на съдилищата да разрешават промяна на пола, името и ЕГН-то на транс хора в регистъра за гражданско състояние. С това решение на практика се въведе обща, автоматична и универсална забрана българските съдилища да разрешават юридическо признаване на половия маркер.


Генералният адвокат ще представи своето заключение на 4 септември 2025 г.


Положително решение на Съда на Европейския съюз (СЕС) би имало изключително значение за защитата на транс хората, които все още са лишени от всякаква възможност за юридическо признаване на половата си идентичност в някои държави членки на ЕС. То би потвърдило, че откази като този по делото „Шипов“,са несъвместими с основните ценности на ЕС и Хартата на основните права на ЕС.


В подкрепа на жалбоподателката и нейния екип работят организациите Действие, Билитис, Български хелзинкски комитет, ILGA-Europe и TGEU (Transgender Europe and Central Asia). В националната процедура жалбоподателката е представлявана от Наташа Добрева, а по делото пред СЕС към екипа се присъединяват адв. Александър Шустер и адв. Деница Любенова, председател на „Действие“.


bottom of page