Великобритания се присъединява към Унгария и Грузия с най-големите спадове в годишната класация на правата на ЛГБТИ общността
- Deystvie
- преди 15 часа
- време за четене: 4 мин.

Великобритания е спаднала с шест места в класацията на ILGA-Europe, известна като Rainbow Map, докато Унгария и Грузия също регистрират големи падания след приемането на анти-ЛГБТИ законодателство. Данните показват как отстъпленията в правата на ЛГБТИ хората са част от по-широката ерозия на демократичните защити в Европа.
Унгария е спаднала със седем места до 37-мо място в Rainbow Map на ILGA-Europe след първия забранен Прайд в Европейския съюз, а Великобритания е спаднала с шест места до 22-ро място след решение на Върховния съд, което строго дефинира понятието „жена“ по „биологичен пол“. Грузия също е спаднала с седем места след приемането на голям законопроект, насочен срещу ЛГБТИ общността, който наподобява руския антидемократичен модел.
Част от по-широка тенденция
Забраната на Прайд събитията и криминализирането на участниците в Унгария, решението на Върховния съд на Великобритания, което ограничава правното признаване на транс хора, и мащабната забрана на всички форми на ЛГБТИ представителство и събрания в Грузия не са изолирани инциденти. Те са само най-забележителните примери на по-широка тенденция, при която правата на ЛГБТИ хората се разграждат систематично под претекст за запазване на обществения ред. В действителност, такива мерки прокарват пътя за широкообхватни ограничения на основни свободи, включително правото на протест и политическо несъгласие.
Докато в Унгария Прайд събитията се използват, за да се потисне правото на събиране, италианското правителство също предлага Законопроект 1660, който застрашава свободата на събиране. Този законопроект предлага сурови наказания, включително глоби и до шест години затвор за протести, които блокират пътища, железопътни линии, пристанища или летища. Той също така позволява на властите да забраняват предварително на лица достъп до обществени пространства, само на базата на предишни доклади или обвинения, без да се изисква осъждане.
България и Словакия също са се върнали назад, приемайки закони, които допълнително ограничават правата на събиране, асоцииране и изразяване.
В допълнение към решението на Върховния съд на Великобритания, Грузия и Унгария премахнаха споменаванията на „полова идентичност и изразяване“ от своето законодателство, но ерозията на правата на транс хората не се ограничава само до това, което може да бъде лесно уловено от Rainbow Map. В цяла Европа, анти-транс мерките се използват основно чрез ограничения в здравеопазването, които са по-трудни за измерване, но също толкова вредни.
Прекалено малко защити
Докато ЛГБТИ хората се намират под атака и стават уязвими на нападения, твърде малко държави приемат закони, които напредват правата на ЛГБТИ общността. Германия беше единствената страна, която през миналата година реформира правото за правно признаване на пола към модел на самоопределение; само Австрия разшири защитите срещу дискриминация чрез изменения в Федералния закон за равнопоставеното третиране; и нито една държава не забрани практиките за конверсия или не прие закони, които забраняват ненужни медицински и хирургически интервенции върху интерсекс деца.
Само Белгия, Босна и Херцеговина, Ирландия, Нидерландия, Шотландия и Швеция активно засилиха своите закони и политики относно престъпленията от омраза тази година.
Дори в страните, в които е постигнат напредък в класацията на Rainbow Map за тази година, влиянието на крайната десница продължава да расте. В Германия, Австрия, Белгия и Нидерландия, последните избори показаха, че крайнодесни групи печелят терен, застрашавайки тежко спечелените човешки права и свободи на ЛГБТИ хората.
Според директорката по застъпничество на ILGA-Europe, Катрин Хугендюбел:
„Големите заглавия за Великобритания и Унгария привлекат внимание, но демокрацията тихо се ерозира в цяла Европа, като хиляда хартияни порязвания. Центристки и крайнодесни актьори в ЕС атакуват финансирането на НПО-та, за да отслабят организации, които защитават правата, докато на национално ниво виждаме въвеждането на закони, които не отговарят на никакви действителни социални нужди, а са създадени единствено, за да маргинализират. Конституционната промяна в Унгария, която твърди, че „майката е жена и бащата е мъж“ и че „полът се дефинира при раждането“, е ясен пример.“
Хугендюбел продължи:
„В допълнение към подражаването на руския модел, тези развития ясно отразяват тактиките, наблюдавани в САЩ до момента по време на втория мандат на Тръмп. Мерки като неговите изпълнителни заповеди, които ограничават достъпа до транс-специфично здравеопазване и отказа на инициативи за разнообразие, равенство и включване в федералните агенции, целят да подкопаят защитите за транс хора и да ограничат включването на ЛГБТИ. Подобни движения в Великобритания, Унгария, Грузия и други страни показват не само изолирани регресии, но и координирано глобално обратно действие, насочено към изтриване на правата на ЛГБТИ хората, което цинично се представя като защита на традицията или обществената стабилност, но всъщност е предназначено да укрепи дискриминацията и потиска несъгласието.“
Забележителни напредъци
Има признаци на напредък в страни, в които правата на ЛГБТИ общността са срещали значителни предизвикателства.
Полша, страната с най-ниска позиция в ЕС по Rainbow Map миналата година, е напреднала с три места след премахването на последните си така наречени „зони без ЛГБТИ“ и прекратяването на държавните пречки пред публични събития на ЛГБТИ общността.
Чехия е напреднала с три места с нов закон, който разширява правата на партньорите от същия пол, предоставяйки им регистрирани партньорства. Все още не достигайки дългоочакваното изискване за равенство в браковете, новият закон предоставя почти същото правно признание, както брака, освен за съвместни осиновявания.
Латвия напредна с четири места благодарение на новия закон, позволяващ на партньорите от същия пол да сключват граждански съюзи, като по този начин стана втората балтийска държава, която предлага права за партньорства за ЛГБТИ двойки.